Kategórie
Vzťahy

Čo môžem darovať jóge?

Trochu iný pohľad na jógu. Skúsme sa spolu zamyslieť, či má zmysel niečo jóge darovať.

Dar, ktorý nám jóga dáva je známy každému, kto sa s ňou v živote stretol, každému, kto ju nejaký čas cvičil, každému, kto sa ňou nejaký čas zaoberal. Takmer každý pozná jej blahodarné účinky. Nie jednému pomohlo cvičenie jógy pri bolesti chrbta, krížov, rúk či nôh. Niektorí ju milujú, lebo im dáva možnosť oddychu, relaxácie, sebapoznania a duševného rozvoja.

Dovolím si trochu nezvyčajné otázky:

Kde sa berie jej úžasná sila?

Ako to, že má také uzdravujúce účinky na telo ale aj dušu?

Jeden môj učiteľ raz povedal: “Za každou silou je nejaká bytosť“. Možno trocha odvážna alebo zvláštna myšlienka, no napriek tomu sa ňou skúsme chvíľu zaoberať. Všetci verne poznáme gravitačnú silu. Vďaka nej chodíme po Zemi a všetky pevné telesá a voda nelietajú voľne vo vzduchu. Ak si predstavíte, alebo pozriete nejaké video z vesmírnej stanici, kde sa predmety, kozmonauti ale aj voda vznáša vo vzduchu, uvedomíte si dar a úžasnú schopnosť gravitačnej sily. A túto silu nám neustále dáva naša Zem. Pôsobenie „matky“ Zeme môžeme dennodenne vnímať. Môžeme tu použiť pojem bytosť? Myslím, že by sme mohli povedať, že bytosť Zeme sa nám neustále dáva prostredníctvom gravitačnej sily, ktorú sme schopní vnímať a uvedomovať si ju.

Ak použijeme túto istú logiku na jógu, môžeme skúsiť odvážne povedať, že bytosť Jógy nám neustále pomáha liečiť naše telá a dáva nám možnosť oddychu, relaxácie, sebapoznávania a duševného rozvoja. Za tieto, jej dary, jej môžeme poďakovať tým, že sa ňou budeme zaoberať a že jej tiež niečo darujeme .Tak ako neustále spoznávame našu matku Zem, môžeme neustále spoznávať silu jógy.

Znakom toho, že sa snažíme jógu spoznávať je to, že prichádzam na hodiny jógy stým, že sa chcem niečo naučiť. Že sa túžim naučiť ako správne azdravo držať telo, ako uvoľniť stuhnutý chrbát, alebo bolestivé kríže. Keď mám chuť naučiť sa ako relaxovať aoddychovať, alebo keď sa mi páči nejaká ásana, ktorú sa túžim naučiť.

V nasledujúcom texte Vám priblížim niektoré schopnosti, ktoré môžeme my darovať jóge. Je to malá vďaka za to, čo nám ona dáva. Ak sa pokúsime tieto schopnosti rozvinúť, ona nám s radosťou niečo nové daruje. Naše ásany môžu byť krajšie, radostnejšie, umeleckejšie a schopnosti, ktoré takto rozvinieme, nám darujú širšie možnosti nášho pôsobenia, viac slobody v tvorení a prístupe k životu a dokonca zdravší sociálny život.

Ásana – poloha, pozícia tela

Čakra – súvisí s duševnými kvalitami človeka, ktoré je možné rozvíjať

Pokračovanie mojej záverečnej práce s darmi, ktoré môžete darovať jóge nájdete tu