Nejaký čas mám potrebu napísať svoje vyznanie k téme spiritualita. Jogu som takmer nikdy nevnímala len ako cvičenie pre telo. Vždy som sa zaujímala aj o ďalšie súvislosti, ktoré k nej patria. Ale až keď som sa rozhodla spraviť si kurz pre učiteľov jógy a objavila som vzdelávanie, ktorý viedol Matej Štepita a ukázal mi jógu tak, ako ju tvorí, učí a šíri dnešný spirituálny učiteľ Heinz Grill, až vtedy som našla to, čo som vždy hľadala. Nevidela som to tak jasne hneď. Ale vzdelávanie, ktoré viedol Matej mi postupne, systematicky a vytrvalo otváralo brány poznania a zasväcovalo ma, pomaly a isto, do tajov duše a ducha.
Rada by som trochu priblížila to, čo sa snaží Heinz vnášať do nášho dnešného sveta. Musím ale začať trochu zoširoka. Žijeme v materialistickej dobe – tak silne zameraná doba na výkon, dosahovanie pôžitku, zarábanie stále väčšieho množstva peňazí a nadobudnutia rôzny materiálnych statkov, že z vlastnej skúsenosti viem, že človek nie je niekedy ani schopný pozrieť sa na veci z iného pohľadu. „Majetnícky“ sa pozeráme asi na všetko – nie len na to, čo môžeme vlastniť (dom, byt, dovolenku) ale aj na prírodu, vzťahy a dokonca aj na duchovný svet (ako často by sme chceli aby duchovný svet slúžil naším túžbam, predstavám a cieľom – mať krajšie auto, byť zdravší, alebo uzdraviť niekoho z rodiny). Tento materialistický princíp dokážeme žiť dosť dlho (niekto to zvládne aj celý život 🙂 ) ale občas sa stáva, že sa akoby preberieme a máme chuť žiť inak…..
A potom začneme hľadať niečo iné a začneme sa „zaoberať“ spiritualitou – na internete je toho kopec 🙂 . A čo nájde človek ako prvé v tomto svete ľahko dostupnej, krásnej a nežnej spirituality? Napríklad takéto myšlienky: treba začať od seba, aby som sa cítil/a dobre, milovať sa navzájom, všetci sme jedno, všetko na čo myslím, to dostanem, ako aktivovať svoje čakry…… vnímate ten materialistický princíp aj v tejto oblasti? Znova niečo získať, mať, vlastniť, využiť. Viem, že takého vyjadrenie môže niekoho až nahnevať, možno aj uraziť. Nie je to ale mojím cieľom. Rada by som len poukázala na to, že skutočná spiritualita a snaha o ňu nie je až taká jednoduchá. Ako povedal Heinz v jednom rozhovore: „Spiritualita za jeden víkend? – to si neviem predstaviť“.
Ani jeden zo spomínaných postojov – čisto materialistický a rýchla, jednoduchá a krásna spiritualita – nie je pre dnešného človeka vhodný – a verte mi, že v obidvoch som vo svojom živote stála!
Praktická spiritualita, ktorú rozvíja Heinz Grill, je vytrvalý a dlhodobý rozvoj duše a ducha. Je to spôsob ako pracovať na rozvoji seba ale aj sveta. Treba povedať dôležitú vec – nie je to rozvoj len pre potreby pozemského sveta, ale rozvoj, ktorý je platný aj keď prejdeme bránou smrti. Táto „praktická spiritualita“ nám dáva návody a inšpiráciu ako spoznávať hlbšie súvislosti duševného života, ako ich rozvíjať a uplatňovať v rôznych situáciách a oblastiach života. Tiež učí, ako tvorivo rozvíjať svojho ducha, ako ho vnímať, spoznať ho a tiež ako sa priblížiť k vlastnému osobnému zmyslu života pri súčasnom chápaní celkového zmyslu života. Je ťažké jeho učenie nejako „rýchlo a jednoducho“ zhrnúť, ale keby to niekto po mne veľmi chcel, vyjadrila by som to asi takto: Heinz učí ako samostatne spoznávať, vnímať a rozvíjať duševné schopnosti človeka pri súčasnej snahe o používanie týchto schopností v sociálnom živote a tiež rozvíja ducha človeka prostredníctvom spoznávania vysokých ideálov a ich vnášania do každodenných činností.
Je to odbornosť, ktorú je možné rozvíjať, ktorú je možné učiť sa. Je to schopnosť vidieť za viditeľný svet a chápať hlbšie súvislosti života a sveta.
Ak sa človek začne zaoberať tým čo a ako učí, ak má skutočný záujem a dostatočnú výdrž a trpezlivosť, začne poznanie k človeku postupne a pomaly pristupovať, ukazovať sa a otvárať. Ten, kto má hlboko v duši uloženú túžbu po poznaní bytosti človeka, kto má chuť pracovať na rozvoji svojich schopností a prispievať tak k celkovému rozvoju, rozumieť svetu a životu – ten isto nájde v jeho diele inšpiráciu, poklady a návody na žitie „praktickej spirituality“.
Viac o spiritualite a ako ju vníma Heinz Grill sa môžete dočítať v článku tu. Každému záujemcovi, ktorý by sa rád naučil tomuto umeniu prakticky žitej spirituality – dostať ju do praxe, do každodenného života, do každej svojej činnosti, vrelo doporučujem moje semináre a kurzy 🙂 , štúdium jeho diela a tiež semináre a kurzy môjho jogového učiteľa Mateja Štepitu.
Pre záujemcov o rozvíjanie duševných schopností doporučujem knihu: Cvičenia pre dušu – rozvoj bohatého citového života a dosiahnutie prvých nadzmyslových poznatkov
Duševná dimenzia jógy – je dielo pre tých objavovateľov, ktorí radi cvičia jógu a majú chuť a záujem o spoznávanie duševných síl a duševných oblastí (čakier) prostredníctvom jógy.
A pre učiteľa, ktorý by si chcel rozšíriť svoj obzor o duchovný obraz človeka doporučujem: Signatúry planét a duševno-duchovný rozvoj v pedagogike